wanny kamienne

lux4home - umywalki - otoczaki

Lux4home Prestige >

Kupujemy otoczaki

Kupujemy otoczaki

Kupujemy otoczaki, czyli publikacja dla tych Klientów, którzy zamierzają lub zakupili już kamienie otoczaki luzem, otoczaki na siatce, mozaiki z otoczaków, otoczaki dekor lub ścianki z otoczaków. Niby błahy temat, który wielu przyspożył ogromu problemów. Doradzamy jakie otoczaki kupić.

 

1. Otoczaki mozaika - kształt

Dlaczego kształt plastra jest istotny?

Mozaiki z otoczaków, to naklejone na plaster specjalnej siatki kamyki. Plastry są w takim kształcie, aby mogły niewidocznie dopasowywać się do każdego następnego plastra, a po zafugowaniu lub zamontowaniu by stworzyć jednolitą powierzchnię, bez widocznych łączeń. To między innymi dla tego nasze otoczaki używane są zawsze w prestiżowych inwestycjach a Lux4home jest liderem w produkowaniu i dostarczaniu tych produktów.

 


A jak jest u innych? Z pewnością nie da się tego uzyskać z mozaiki otoczakowej kupowanej w marketach budowlanych (zdjęcie niżej), oraz mozaiki chińskiej produkcji o równych bokach. Każdorazowo wówczas powstaje pytanie "jak to ułożyć?!".

*Otoczaki znalezione w sieci" - proste boki plastra nie pozwalają się zazębiać, dodatkowo różnorodność kolorów kamyków na jednym plastrze.

 


2. Rodzaj siatki mozaiki.


Po co zwracać uwagę na rodzaj użytej siatki?

Podczas zakupu nie ma ona znaczenia. Jest jednak powód, dla którego zanim wprowadziliśmy do sprzedaży mozaiki przeprowadziliśmy setki prób montażu i testów użytkowania mozaiki z otoczaków na siatce. Podczas montażu i styczności z zaprawą klejową a później fugą siatka ma styczność z wilgocią. Zły materiał użyty na plastry sprawi, że po kilku miesiącach powierzchnia pod otoczakami zacznie gnić, "butwieć" lub jak nie raz bywało pleśnieć. W takich przypadkach woda nie ma gdzie odparować i całość psuje się pod powierzchnią. Wówczas trafia do Lux4home z prośbą o poradę i pomoc w zastopowaniu tego zjawiska. Możliwość wówczas jest jedna - wymiana. Nasze mozaiki z otoczaków i użyta przy nich siatka winylowa sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach od kilku lat - łazienki, sauny, baseny czy fontanny. To miejsca o wyjątkowej i nieustannej wilgoci. Nigdy jednak nie zdarzyło się, aby siatka w otoczakach Lux4home sobie z tym nie poradziła.3. Wielkość otoczaków.


Dlaczego małe i sortowane?

Aby określić urok małych i posortowanych otoczaków wystarczy zrobić proste doświadczenie - narysować obok siebie pięć dużych okręgów oraz obok pięć małych okręgów. Przestrzeń między okręgami, to powierzchnia, którą należy wypełnić fugą. Od razu widać, że im większa tym bardziej psuje urok kamienia naturalnego i jest mniej praktyczna. Wielkie kamienie sprawiają też wrażenie topornej powierzchni, która nijak ma się do prawdziwych mozaik z otoczaków. Porównując otoczaki Lux4home do dowolnych innych plastrów każdy zauważa różnice i wskazuje na faktycznie lepsze rozwiązanie.


4. Równomierność kamieni otoczakowych


Dlaczego wysokość ma znaczenie?

Otoczaki to wypukłe kamienie. Wszystko jest w porządku, jeśli ich wypukłość jest jednakowa dla każdego kamienia. Wówczas przy pełnej płaszczyźnie uzyskuje się równą i płaską powierzchnię. Wymaga to jednak od producenta staranności i wyjątkowego sortowania kamyków oraz robienia z takich kamieni, które największą wypukłość mają na swoim środku. Mozaiki z otoczaków, których pojedyncze kamyki mają różną wysokość uniemożliwiają ustawienie czegokolwiek na podłodze lub ścianie. Różnica między 3 kamykami na jednym plastrze w wysokości 4 mm spowoduje chwianie się mebli, brak możliwości zamontowania szafki przylegającej do ściany, lustra itp a wszystko to nawet przez jeden wystający - zbyt gruby kamyk. W przypadku otoczaków Lux4home jest to nie do pomyślenia - różnica została zobrazowana na zdjęciach niżej.

*Nalaliśmy wody, aby pokazać jakie znaczenie mają nierówne kamienie na jedym plastrze.5. Kolorystyka kamieni.


Jeden kamyk psuje wszystko?

Tak, jeden kamyk o innym odcieniu na całej płaszczyźnie z daleka będzie widoczny i będzie psuć efekt wszystkiego. Kamienie otoczaki to wytwór natury i faktycznie nie mogą one być idealne, takie same lub osiągać pełnej gamy kolorystycznej, jednak nie może to powodować żeby niestaranność i brak możliwości sortowania pod kątem kolorów wszystkich kamyków na plastrze.
Podsumowanie - na co zwracać uwagę podczas zakupu otoczaków?

1. Kształt plastra - powinien się zazębiać, boki nie powinny być równe
2. Rodzaj siatki, do której przymocowane są otoczaki - nie może ona absorbować wody i wilgoci
3. Średnica otoczaków - im większe, tym więcej fugi i większa oszczędność dla producenta
4. Jednakowa wysokość plastrów i pojedynczych kamyków na plastrze - wszystkie kamyki na plastrze i innych plastrach muszą mieć jednakową wysokość a ich wypukłość być na środku a nie skraju kamienia.
5. Kolorystyka - jeśli nie jest to mozaika typu mix, to wszystkie kamienie powinny posiadać tą samą tonację koloru na danym plastrze i innych plastrach
6. Specjalizacja w produkcji - sprawdź, czy firma od której kupujesz specjalizuje się w mozaikach z otoczaków, czy są one tylko dodatkiem działalności, zapytać o gwarancję
7. Wielkość kolekcji - porównaj ilość oferowanych modeli u różnych producentów. Niech otoczaki będą pełnowartościowym produktem a nie odpadem lub żwirem naklejonym na siatkę
8. Nagrody lub prestiżowe realizacje - zapytaj o jakość, nagrody lub wykorzystanie tych kamyków w znanych miejscach. Ważne by były sprawdzone zanim kupisz niewiadomego pochodzenia.

*U nas nie trzeba zwracać na to uwagi, bo wszystkie modele po prostu takie są! My to wiemy.


*Równość otoczaków z 2 różnych plastrów Lux4home

 

 

Dla przykładu mail z zdjęciem od Pani, która kupiła w złym miejscu (prosi nas o poradę): Oto zdjęcie otoczaków (nie są one kupione w Lux4home), które (ze względu na cenę a nie jakość) zostały zakupione, ułożone. Jak się okazało po kilku miesiącach, siatka nie zdała egzaminu. Kamyki odparzone od gnijącej - pęczniejącej siatki odlatują, zostawiając plamy butwiejącej siatki.