wanny kamienne

lux4home - umywalki - otoczaki

Lux4home Prestige >

Kupujemy umywalki z kamienia

Kupujemy umywalki z kamienia

Łazienkowe umywalki z kamienia naturalnego - na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby nasza umywalka przetrwała jak prawdziwy kamień w naszej łazience bardzo długo? W końcu wymarzone łazienki remontujemy i wykańczamy raz na kilka lat...

 


Małe umywalki, duże umywalki, nablatowe, blatowe, umywalki stojące, asymetryczne, owalne, okrągłe, prostokątne czy kwadratowe a nawet meblowe?!? Gdy uporamy się już z wyborem funkcji umywalki, okazuje się, że musimy stanąć przed kolejnym dylematem - wyborem materiału umywalki. Na rynku znajdziemy umywalki metalowe, umywalki z ceramiki, umywalki ze szkła, drewna czy w końcu umywalki kamienne. Którą z nich wybrać? Zadanie wcale nie łatwe, z doświadczenia wiemy, że nawet dla architektów wnętrz.
O ile umywalki z ceramiki znane są wszystkim, są sprawdzone tak drugie co do popularności, które podbijają nasze serca już mniej. Umywalki kamienne, bo o nich mowa są wyjątkowo zróżnicowane ze względu na rodzaj kamienia, kolory, kształty, rozmiary czy sposób ich użytkowania, że podejmując decyzję o ich zakupie warto poznać fakty i mity z nimi związane:

1. Umywalki z kamienia naturalnego nie mogą być zbyt cienkie - PRAWDA!
Zbyt cienkie ścianki kamienia umywalki (zazwyczaj w chińskiej produkcji) mogą być powodem tego, że umywalka pęknie gdy nagle nalejemy do niej bardzo gorącej wody (różnica temperatur - identycznie jak dawniej z szklankami) lub gdy upadnie nam na nią np. szczotka do włosów. Wielokrotnie zbyt cienkie ścianki umywalki sprawiały, że pękała ona w chwili gdy kamień nasiąkał wodą.

2. Produkowanie - importowanie umywalek z kamienia tylko przez branżowe firmy - Prawda/Mit!
Prawdą jest to, że z roku na rok przybywa i ubywa kilkanaście "garażowych firm", które pod wpływem chwili lub dla nich okazji importują np. 10 sztuk umywalek, chcąc sprzedać z zyskiem. Nie mając w tej dziedzinie wiedzy i doświadczenia zazwyczaj robią to bez ważnych deklaracji i kontroli produkcji typu 'CE'. Efektem jest brak gwarancji dla klienta, średnia "długość życia takiej firmy 2 lata", brak stałej oferty, sprzedaż jedynie w internecie, brak dopracowanych modeli czy zapewnienia jakości i obsługi po sprzedażowej u klienta, u którego najczęstszym zawodem jest sytuacja gdy okazuje się, że zakupionej umywalki nie da się zamontować, bo ma albo zbyt mały lub zbyt duży otwór odpływu, albo nie stoi ona w poziomie, więc nie wylewa się z niej woda, albo pkt 1. W Europie, średnica instalacji odpływowych jest znormalizowana i nie jest możliwe podłączenie umywalki, która została wyprodukowana np. na rynek amerykański czy azjatycki.

3. Nie wszystko piękne, co się świeci - Prawda!
To chyba jedna z bardziej brzydkich prawd jeśli chodzi o kamienne umywalki dystrybuowane przez mało lub niewyspecjalizowane firmy. Zdarzało się tak, że "lustrzana" powierzchnia umywalki zmieniała się w chropowatą i zadziorną strukturę kamienia, po wcześniejszym spękaniu (niczym stary lakier samochodowy). Okazywało się wówczas, że kamień zamiast być polerowany, szlifowany, co jest czasochłonnym zajęciem, był pokrywany grubą, ale przejrzystą warstwą lakieru (podobnego jak do parkietu). Po kilku miesiącach jego urok znikał wraz z ilością przelanej wody przez naszą umywalkę.

4. Kamienna umywalka może nie być z kamienia - Prawda!
Widać to w przypadku podejrzanie niskich cen. Jak wyjątkowo twardy w obróbce i wydobyciu materiał może kosztować mniej niż sztuczny odlew? To czy umywalka jest z kamienia oprócz CE i marki firmy można bardzo łatwo sprawdzić stukając w umywalkę - kamień naturalny wyda zdecydowanie inny dźwięk, niż podrobiona umywalka uformowana z gipsu czy betonu wymieszanego z pigmentami zagęszczonej farby dla uwiarygodnienia podróbki. Niska cena umywalki powinna włączyć światło ostrzegawcze.

5. Umywalki z kamienia muszą posiadać CE - Prawda!
Jest to obligatoryjne, mimo iż wielu o tym nie wie lub nie chce wiedzieć. Taki obowiązek na producenta - dystrybutora nakłada UE i polskie przepisy. Jednak ponieważ jest to kosztowne firmy omijają prawo, starając się wprowadzić do obrotu produkty nie spełniające de facto norm jakości i bezpieczeństwa, bo to jest celem CE. Są do tego odpowiednie normy. Ilość argumentów tych, którzy twierdzą, że nie jest wymagane, bo go nie mają jest wyjątkowa, każdy jakąś bajkę zna. Umywalka z CE to produkt, który przeszedł nie jedną kontrolę jakości, jego pochodzenie jest znane a nam nie stanie się nic nieprzewidywalnego podczas korzystania z niego.

6. Umywalki z kamienia są zimne - Mit!
Kamień jest zimny, gdy dotykamy go na zewnątrz. Jeśli zamontujemy go we wnętrzu, będzie mieć taką temperaturę jaka panuje w naszym wnętrzu - kamień nabiera temperatury "pokojowej" i długo ją oddaje. Między innymi dla tego oprócz umywalek dostępne są i wanny z kamienia.

7. Kamienne umywalki są ciężkie - Fakt!
Ale jest to informacja potrzebna tylko podczas montażu. Kamienna umywalka nie jest w środku pusta - tak jak umywalki metalowe czy nawet ceramiczne, które są pewnego rodzaju "wydmuszką". Tutaj otrzymujemy pełną ściankę w zależności od modelu czasami bardzo grubą ścianę ciężkiego kamienia. Dlatego waga umywalki to średnio 15 kg dla średnicy 35 cm i nawet 500 kg dla umywalek stojących. Najpopularniejsze modele o średnicy 40 - 45 cm ważą ok 35-45 kg.

8. Kamienna umywalka jest bardziej precyzyjnie wykonana niż ceramiczna - Prawda!
Jeśli porównujemy umywalki kamienne z ceramicznymi. Każda umywalka z ceramiki zniekształca się choćby w minimalnym stopniu podczas procesu wypalania ceramiki. Widoczne jest to szczególnie w długich modelach nablatowych, które "falują" na prostym blacie. W przypadku kamienia kwestia idealnych rogów, kątów prostych czy płaszczyzny to tylko i wyłącznie kwestia precyzji rzemieślnika, który ją wykonał i obrobił.

9. Jeden blok skały = jedna umywalka - Prawda!
Ale w renomowanych markach umywalek kamiennych. Tak robione są solidne umywalki. Bez klejenia wielu elementów. Z jednego skalnego bloku drążony oraz obkuwany jest pożądany model umywalki. Nie ma tutaj miejsca na klejenie. Dostrzec to można bardzo prosto patrząc na smugi kamienia - muszą one zachowywać ciągłość stworzonego wzoru na całej powierzchni.

 

Przypominamy Wam, że umywalki Lux4home, to produkty, które:
1. Zwyciężyły w ogólnopolskim plebiscycie i zdobyły "Laur Konsumenta Odkrycie Roku 2012"
2. Mają wdrożone i spełniają normy CE
3. Firma Lux4home produkuje je samodzielnie w Indonezji a ich doświadczenie na rynku UE jest od 2006 roku
4. Lux4home dostarcza swoje produkty do sklepów na terenie całej Polski.

Jeśli chcesz, możesz ten poradnik pobrać w wersji Pdf: Umywalki z kamienia poradnik